US 18 over Plum Creek
Good Condition43 years old2,920 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Chickasaw |
| Location | 0.1 Mi. E Of E Jct SR V48 |
| Carries | US 18 |
| Crosses | Plum Creek |
| Coordinates | 42.96523, -92.18929 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 103.0 ft (31.4 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 452.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,920 (2022) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019741 |