US 63 over E. Fk Wapsipinicon River
Fair Condition64 years old4,280 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Chickasaw |
| Location | 2.1 Mi. N Of Jct. US #18 |
| Carries | US 63 |
| Crosses | E. Fk Wapsipinicon River |
| Coordinates | 43.08630, -92.30656 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 183.1 ft (55.8 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 613.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,280 (2022) |
| Truck Traffic | 27% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019780 |