US 63 over Spring Creek
Fair Condition55 years old4,280 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Chickasaw |
| Location | 2.7 Mi. S Of Jct. SR B17 |
| Carries | US 63 |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 43.20931, -92.29836 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 73.2 ft (22.3 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 321.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,280 (2022) |
| Truck Traffic | 27% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019790 |