Ia 24 over Plum Creek
Good Condition26 years old4,290 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Chickasaw |
| Location | 4.0 Mi. E Of S.r. B57 |
| Carries | Ia 24 |
| Crosses | Plum Creek |
| Coordinates | 43.06110, -92.23936 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 457.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,290 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019821 |