Ia 24 over Drainage Ditch
Good Condition20 years old2,690 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Chickasaw |
| Location | 0.1 Mi. W Of E Jct SR V56 |
| Carries | Ia 24 |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 43.07209, -92.14228 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 128.0 ft (39 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 491.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,690 (2022) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019841 |