Ia 346 over Wapsipinicon River
Fair Condition42 years old1,470 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Chickasaw |
| Location | 2.1 Mi. W Of Jct. US 63 |
| Carries | Ia 346 |
| Crosses | Wapsipinicon River |
| Coordinates | 42.96521, -92.35910 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 465.9 ft (142 m) |
| Max Span | 97.1 ft (29.6 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 1689.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,470 (2022) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019941 |