US 34 over Over Bnsf Rr
Fair Condition59 years old3,430 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Clarke |
| Location | 2.3 Mi. E Of Jct. US 69 |
| Carries | US 34 |
| Crosses | Over Bnsf Rr |
| Coordinates | 41.03068, -93.72261 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 356.0 ft (108.5 m) |
| Max Span | 137.1 ft (41.8 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 1171.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,430 (2022) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000020040 |