480th over Big Cedar River
Fair Condition47 years old216 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Mitchell |
| Location | 100182801 |
| Carries | 480th |
| Crosses | Big Cedar River |
| Coordinates | 43.45821, -92.98222 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 294.0 ft (89.6 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 878.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 216 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000249211 |