Local over Jordan Creek
Poor Condition114 years old15 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monona |
| Location | 082430503 |
| Carries | Local |
| Crosses | Jordan Creek |
| Coordinates | 41.94301, -95.86750 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 0 (Failed) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 147.0 ft (44.8 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 215.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1912 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000249490 |