8400000 over Perm
Fair Condition29 years old2 vehicles/day
Location
| State | Alaska |
| County | Ketchikan Gateway |
| Location | Upper Carroll |
| Carries | 8400000 |
| Crosses | Perm |
| Coordinates | 55.66239, -131.35190 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 88.6 ft (27 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 150.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2 (2006) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 100520000001138 |