2100000-12.741 over Mod
Fair Condition37 years old10 vehicles/day
Location
| State | Alaska |
| County | Prince of Wales-Hyder |
| Location | Polk |
| Carries | 2100000-12.741 |
| Crosses | Mod |
| Coordinates | 55.33280, -132.58160 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 68.6 ft (20.9 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 117.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2006) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 100520000001174 |