8050000-1.808 over Perm
Good Condition31 years old
Location
| State | Alaska |
| County | Ketchikan Gateway |
| Location | Fire Cove |
| Carries | 8050000-1.808 |
| Crosses | Perm |
| Coordinates | 55.71733, -131.45652 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 119.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 100520000001222 |