FM over Diversion Ditch
Poor Condition64 years old597 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monona |
| Location | 084441808 |
| Carries | FM |
| Crosses | Diversion Ditch |
| Coordinates | 42.08054, -96.01928 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 271.0 ft (82.6 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 652.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 597 (2021) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000250760 |