Local(whiting) over Mccandless Cleghorn
Good Condition29 years old763 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monona |
| Location | 084460201 |
| Carries | Local(whiting) |
| Crosses | Mccandless Cleghorn |
| Coordinates | 42.12751, -96.15932 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 128.0 ft (39 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 393.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 763 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000251001 |