140th ST over Stream
Good Condition2 years old61 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monona |
| Location | 085432701 |
| Carries | 140th ST |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 42.15399, -95.84011 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 91.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 61 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000251331 |