FM over West Fork Dd
Poor Condition65 years old229 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monona |
| Location | 085452701 |
| Carries | FM |
| Crosses | West Fork Dd |
| Coordinates | 42.15521, -96.06212 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 208.0 ft (63.4 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 500.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 229 (2022) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000251560 |