Local over Creek
Poor Condition87 years old34 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monroe |
| Location | 071192406 |
| Carries | Local |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 40.92860, -92.99783 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 54.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1939 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000252370 |