730th AVE over Drainage
Good Condition4 years old34 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monroe |
| Location | 072161100 |
| Carries | 730th AVE |
| Crosses | Drainage |
| Coordinates | 41.04851, -92.65880 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 205.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000252551 |