Fm.rd T-41 over Mid.avery Creek
Good Condition32 years old90 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monroe |
| Location | 072162104 |
| Carries | Fm.rd T-41 |
| Crosses | Mid.avery Creek |
| Coordinates | 41.02596, -92.71601 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 128.0 ft (39 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 315.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000252591 |