Local RD over Local Creek
Good Condition24 years old20 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monroe |
| Location | 072191802 |
| Carries | Local RD |
| Crosses | Local Creek |
| Coordinates | 41.04146, -93.09851 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 103.0 ft (31.4 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 260.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000253081 |