6415 over No Data Entered
Good Condition24 years old5 vehicles/day
Location
| State | Alaska |
| County | Petersburg |
| Location | Kuiu Island |
| Carries | 6415 |
| Crosses | No Data Entered |
| Coordinates | 56.77450, -134.05510 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 58.4 ft (17.8 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 100.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2006) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 100521000003094 |