FM over Whippoorwill Creek
Fair Condition42 years old60 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monroe |
| Location | 073180705 |
| Carries | FM |
| Crosses | Whippoorwill Creek |
| Coordinates | 41.13967, -92.97110 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 334.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000253611 |