FM over Cedar Creek
Good Condition24 years old60 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monroe |
| Location | 073182703 |
| Carries | FM |
| Crosses | Cedar Creek |
| Coordinates | 41.10094, -92.92644 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 226.0 ft (68.9 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 571.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000253751 |