Logging Road over No Data Entered
Fair Condition49 years old
Location
| State | Alaska |
| County | Wrangell City and |
| Location | Zarembo Island |
| Carries | Logging Road |
| Crosses | No Data Entered |
| Coordinates | 56.29800, -132.85751 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 58.4 ft (17.8 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 100.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1977 (reconstructed 2006) |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 100521000003112 |