FM over Nishnabotna
Poor Condition84 years old60 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 071381901 |
| Carries | FM |
| Crosses | Nishnabotna |
| Coordinates | 40.94474, -95.26572 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 0 (Failed) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Channel/Waterway | 1 (Imminent Failure) |
| Scour Critical | 1 — Bridge closed (scour) |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 284.1 ft (86.6 m) |
| Max Span | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 640.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1942 (reconstructed 1959) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000254720 |