FM over Little Tarkio
Poor Condition68 years old219 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 071383501 |
| Carries | FM |
| Crosses | Little Tarkio |
| Coordinates | 40.91559, -95.18895 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 103.0 ft (31.4 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 216.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 219 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000254800 |