Local Road over Branch Of Tarkio Creek
Fair Condition34 years old11 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 072373301 |
| Carries | Local Road |
| Crosses | Branch Of Tarkio Creek |
| Coordinates | 41.00168, -95.11066 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 119.1 ft (36.3 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 275.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000255441 |