FM over Nishnabotna River
Good Condition29 years old2,231 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 072382903 |
| Carries | FM |
| Crosses | Nishnabotna River |
| Coordinates | 41.01626, -95.24292 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 355.0 ft (108.2 m) |
| Max Span | 96.5 ft (29.4 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 1157.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,231 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000255631 |