No Data Entered over No Data Entered
Fair Condition47 years old10 vehicles/day
Location
| State | Alaska |
| County | Petersburg |
| Location | Mitkof Island |
| Carries | No Data Entered |
| Crosses | No Data Entered |
| Coordinates | 56.56800, -132.77910 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 67.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 (reconstructed 2006) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2006) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 100521000003278 |