Local RD over Minor Drainage
Fair Condition28 years old26 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 073370503 |
| Carries | Local RD |
| Crosses | Minor Drainage |
| Coordinates | 41.15903, -95.11848 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 77.1 ft (23.5 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 202.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000256282 |