Local over Drainage
Poor Condition57 years old5 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 073373403 |
| Carries | Local |
| Crosses | Drainage |
| Coordinates | 41.08718, -95.08216 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Area | 146.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000256440 |