US 60 over Sand Tanks Wash
Fair Condition96 years old8,069 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Pinal |
| Location | 3.4 Mi W Jct SR 79 |
| Carries | US 60 |
| Crosses | Sand Tanks Wash |
| Coordinates | 33.29030, -111.38310 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 87.9 ft (26.8 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 367.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1955) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,069 (2022) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00435 |