W Barton County RD over Stream
Good Condition93 years old255 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Barton |
| Location | 6.0s 0.5e Of Albert |
| Carries | W Barton County RD |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 38.36233, -99.00419 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 104 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1933 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 255 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000050480 |