W Barton County RD over Flood Control Canal
Good Condition35 years old1,585 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Barton |
| Location | West City Limits 10th ST |
| Carries | W Barton County RD |
| Crosses | Flood Control Canal |
| Coordinates | 38.36166, -98.83263 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 352.4 ft (107.4 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Area | 2029.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,585 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000050495 |