NE 140 RD over Stream
Good Condition78 years old255 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Barton |
| Location | 3.0e Of Odin |
| Carries | NE 140 RD |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 38.56533, -98.54828 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 53.5 ft (16.3 m) |
| Max Span | 9.5 ft (2.9 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 150.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 255 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000050520 |