NW 40 AVE over Stream
Fair Condition86 years old855 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Barton |
| Location | 5.0e Of Olmitz |
| Carries | NW 40 AVE |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 38.51650, -98.84869 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 52.5 ft (16 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 145.6 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 855 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000050550 |