NW 230 RD over Landon Creek
Fair Condition91 years old75 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Barton |
| Location | 4.0n 2.5e Of Galatia |
| Carries | NW 230 RD |
| Crosses | Landon Creek |
| Coordinates | 38.69686, -98.91383 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 224.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000050690 |