NW 130 AVE over Walnut Creek
Good Condition21 years old190 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Barton |
| Location | 0.5n Of Albert |
| Carries | NW 130 AVE |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 38.46161, -99.01456 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 150.3 ft (45.8 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 476.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 190 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000050810 |