SE 30 RD over Stream
Fair Condition72 years old230 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Barton |
| Location | 2.5s 1.5e Of Ellinwood |
| Carries | SE 30 RD |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 38.31908, -98.55417 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 66.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 230 (2018) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000050840 |