NE 30 RD over Walnut Creek
Fair Condition78 years old2,470 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Barton |
| Location | 3.0n Of Great Bend |
| Carries | NE 30 RD |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 38.40534, -98.75545 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 128.9 ft (39.3 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 526.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1948 (reconstructed 1969) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,470 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000050890 |