NW 100 RD over Blood Creek
Good Condition32 years old320 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Barton |
| Location | 0.5s 1.0w Of Hoisington |
| Carries | NW 100 RD |
| Crosses | Blood Creek |
| Coordinates | 38.50706, -98.79386 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 92.5 ft (28.2 m) |
| Max Span | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 293.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 320 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000050920 |