NW 80 AVE over Walnut Creek
Good Condition32 years old235 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Barton |
| Location | 1.5n 2.0w Of Heizer |
| Carries | NW 80 AVE |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 38.44514, -98.92246 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 142.4 ft (43.4 m) |
| Max Span | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 451.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 235 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000050950 |