NE 60 AVE over Stream
Good Condition5 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Barton |
| Location | At Red Wing |
| Carries | NE 60 AVE |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 38.52236, -98.66469 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.8 ft (10.3 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 117.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000005B620 |