SR B 8; Fap 023 over Wash
Fair Condition71 years old3,630 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 0.3 Mi N Jct I 8 |
| Carries | SR B 8; Fap 023 |
| Crosses | Wash |
| Coordinates | 32.94320, -112.73600 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 250.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,630 (2021) |
| Truck Traffic | 52% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00443 |