130th St. Rs 1192 over Pawnee Creek
Poor Condition66 years old18 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 0.2e 1.7s Of Hiattville |
| Carries | 130th St. Rs 1192 |
| Crosses | Pawnee Creek |
| Coordinates | 37.69682, -94.86927 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 2 — Bridge closed (monitoring) |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 97.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1976) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000060330 |