SR 92 over Green Bush Draw
Fair Condition88 years old4,555 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Cochise |
| Location | 12.3 Mi West Of Jct US 80 |
| Carries | SR 92 |
| Crosses | Green Bush Draw |
| Coordinates | 31.38060, -110.07270 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 317.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1938 (reconstructed 1969) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,555 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00450 |