SR 87 over E Verde River
Fair Condition71 years old5,597 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Gila |
| Location | 5.4 Mi N Jct SR 260 |
| Carries | SR 87 |
| Crosses | E Verde River |
| Coordinates | 34.30100, -111.35780 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 237.9 ft (72.5 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 659.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 1994) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,597 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00456 |