215th St. Rs 2130 over Burlington Northern R.r.
Poor Condition90 years old185 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 2.0s Of Fulton |
| Carries | 215th St. Rs 2130 |
| Crosses | Burlington Northern R.r. |
| Coordinates | 37.97950, -94.71356 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 268.0 ft (81.7 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 694.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 185 (2006) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000060518 |