215th St. Rs 2130 over Little Osage River
Poor Condition99 years old503 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 0.8n Of Fulton |
| Carries | 215th St. Rs 2130 |
| Crosses | Little Osage River |
| Coordinates | 38.01917, -94.71361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Thru |
| Total Length | 152.9 ft (46.6 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 335.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1927 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 503 (2006) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000060519 |