I 40; WB over Partridge Creek
Fair Condition71 years old7,553 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Yavapai |
| Location | 3.72 Mi W Jct SR 89 |
| Carries | I 40; WB |
| Crosses | Partridge Creek |
| Coordinates | 35.22120, -112.53940 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 147.0 ft (44.8 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 613.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 1981) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,553 (2022) |
| Truck Traffic | 31% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00457 |